شناخت اماکن زیارتی
شناخت اماکن و آموزش مناسک عمره
قالب وبلاگ

قال عمار بن تغلبه

  علیٌّ حُبُّهُ جُنّه قسیم النار والجَنَّه

 

   وصی المصطفی حقا اِمام الانس و الجِنَّه  

 

حب علی بن ابیطالب سپر از آتش است و او تقسیم کننده جهنم و بهشت است

و اوجانشین به حق حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و سلم و  پیشوای جن و انس است

چرا به امام علی( ع) قسیم النار و الجنه می گویند؟

مدینه المعاجز علامه بحرانی ج 1 ص 260.منبع: مؤسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر

این عبارت در احادیث زیادی از وجود مقدس رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم در شان حضرت علی علیه السلام نقل شده است :

اصل احادیث از منابع شیعه :

عن عبد الله بن عباس قال : قال رسول الله ( صلی الله علیه وآله ) : ... معاشر الناس ، إن علیا قسیم النار ، لا یدخل النار ولی له ، ولا ینجو منها عدو له ، إنه قسیم الجنة ، لا یدخلها عدو له ، و لا یزحزح عنها ولی له .

امالی شیخ صدوق ص 83 ، به سند دیگر خصال ، شیخ صدوق ، ص 496

از عبدالله بن عباس نقل شده است که گفت : رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند : ... ای گروه مردم ! همانا علی تقسیم کننده جهنم (نار) است کسی که یاور و دوست او باشد وارد آتش نخواهد شد و کسی که دشمن او باشد از آن نجات نخواهد یافت . همانا او تقسیم کننده بهشت است کسی که دشمن او باشد وارد آن نخواهد شد و کسی که دوست او باشد از آن محروم نخواهد شد.

قال(علی ابن موسی الرضا(ع)) قال رسول الله " ص " یا علی انک قسیم الجنة و النار

عیون اخبار الرضا ج 1 ص 30

حضرت علی بن موسی الرضا(ع) فرمودند : رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند :

ای علی ! همانا تو تقسیم کننده بهشت و جهنم هستی


جه زیباست محبت مولای متقیان حضرت علی(ع) و همسرو فرزندان آن معصوم بزرگوار که گوشه ای از مقامشان درعمل و کلام گهربار پیامبر اعظم (ص)دراین فراز دعای شریف ندبه نهفته است : ...وَ زَوَّجَهُ ابْنَتَهُ سَيِّدَةَ نِساءِ الْعالَمينَ، وَ أَحَلَّ لَهُ مِنْ مَسْجِدِهِ ما حَلَّ لَهُ، وَ سَدَّ الْأَبْوابَ إِلّا بابَهُ، ثُمَّ أَوْدَعَهُ عِلْمَهُ وَ حِكْمَتَهُ، فَقالَ: أَنَا مَدينَةُ الْعِلْمِ وَ عَلِىٌّ بابُها، فَمَنْ أَرادَ الْمَدينَةَ وَالْحِكْمَةَ فَلْيَأْتِها مِنْ بابِها، ثُمَّ قالَ: أَنْتَ أَخى وَ وَصِيّى وَ وارِثى، لَحْمُكَ مِنْ لَحْمى، وَ دَمُكَ مِنْ دَمى، وَ سِلْمُكَ سِلْمى، وَ حَرْبُكَ حَرْبى، وَالْإيمانُ مُخالِطٌ لَحْمَكَ وَ دَمَكَ كَما خالَطَ لَحْمى وَ دَمى، وَ أَنْتَ غَداً عَلَى الْحَوْضِ خَليفَتى، وَ أَنْتَ تَقْضى دَيْنى، وَ تُنْجِزُ عِداتى، وَ شيعَتُكَ عَلى مَنابِرَ مِنْ نُورٍ، مُبْيَضَّةً وُجُوهُهُمْ حَوْلى فِى الْجَنَّةِ، وَ هُمْ جيرانى، وَ لَوْلا أَنْتَ يا عَلِىُّ لَمْ يُعْرَفِ الْمُؤْمِنُونَ بَعْدى،

  رسول اكرم دختر گراميش كه سيّده زنان عالم است، را به على تزويج فرمود. و حلال كرد بر على آنچه بر خود پيغمبر حلال بود . و تمام درهاى منازل اصحاب را كه به مسجد رسول باز بود، به حكم خدا بست غير در خانه على. آنگاه رسول اسرار علم و حكمتش را نزد على به وديعه گذاشت و فرمود: من شهر علم هستم و على دَرِ آن شهر. پس هر كه بخواهد در اين مدينه علم و حكمت وارد شود، از درگاهش بايد وارد گردد. آنگاه فرمود: تو برادر من، وصىّ من و وارث من هستى. گوشت و خون تو، گوشت و خون من است. صلح و جنگ با تو، صلح و جنگ با من است و ايمان چنان با گوشت و خون تو آميخته شده كه با گوشت و خون من آميخته­ اند. تو فردا جانشين من بر حوض كوثر خواهى بود و پس از من، تو اداء قرض من مى كنى و وعده ­هايم را انجام خواهى داد. شيعيان تو در قيامت بر كرسيهاى نور با روى سفيد در بهشت ابد، اطراف من قرار گرفته ­اند و آنها همسايه من هستند. اگر تو يا على بعد از من ميان امتم نبودى، اهل ايمان به مقام معرفت نمى رسيدند.

زیارت ومعرفی  اماکن زیارتی نجف اشرف به روایت تصویر:

نجف

شهر نجف یکی از شهرهای زیارتی عراق و مرکز استان نجف است و به دلیل وجود حرم مطهر حضرت علی(ع) امام اول شیعیان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.این شهر دارای حدود563000نفر جمعیت ودرحدود80کیلومتری جنوب شرقی کربلا و 10کیلو متری جنوب شهر کوفه واقع است.

وجه تسمیه وسایر اسامی نجف

 

نقل شده که  «نجف کوهى بود و آن همان کوهى که پسر نوح(علیه السلام)گفت که پناه مى برم به آن از غرق شدن، و بر روى زمین کوهى از آن بزرگ تر نبود، پس حق تعالى وحى نمود به آن کوه که آیا به تو پناه مى برند از عذاب من؟ پس آن کوه پاره پاره شد، و در بلاد شام ظاهر گردید،  و بعد از آن جاى آن کوه دریاى عظیمى شد و آن دریا را، نَىْ مى گفتند، و چون آن دریا خشک شد گفتند: نَىْ جَفّ»، یعنى دریاى نى خشکید، به تدریج این واژه  براى آسانى گفتار به «نجف»تغییر یافت.برای نجف نامهای الغری(غری به معنای زیبایی است)حدالعذراء ، حورا ، جودی ، وادی السلام ، ظهر ،ربوه ، بانقیا و مشهد را نیز ذکر کرده اند«عتبات عراق دکتر قائدان»

فضیلت نجف

وامّا فضیلت نجف اشرف  زیاد است که در این مختصر نمی گنجد. روایتى که از حضرت صادق(علیه السلام)منقول است که فرمودند که: «بیتوته ـ یعنى شب به روز آوردن ـ در نزد امیر المؤمنین(علیه السلام) مقابل عبادت هفتصد سال است، و بیتوته نزد سیّد الشّهداء(علیه السلام)مقابل هفتاد سال عبادت است، و نماز نزد امیر المؤمنین(علیه السلام)مقابل دویست هزار نماز است».
و از مولاى ما حضرت امام رضا(علیه السلام) مروى است که فرمودند: «یک روز جوار امیرالمؤمنین(علیه السلام)بودن بهتر است از عبادت هفتصد سال، و نزد سیّد الشّهداء(علیه السلام) از هفتاد سال»،.
و جناب سیّد العلماء و الفقهاء آقا سیّد مهدى قزوینى در کتاب فلک النّجاه فرموده که: شنیدم از بعض مشایخ خود که همه ثقه بودند آن که یک نفس کشیدن در نزد امیر المؤمنین(علیه السلام)مقابل عبادت چهار صد سال است.
و روایت شده از امیر المؤمنین(علیه السلام) که فرمود: «اوّل مکانی که که خدا را در آن عبادت کردند پشت کوفه است. چون خدا امر کرد ملائکه را که آدم را سجده کنند، در این جا سجده کردند».بحارالانوار مجلسی100/232»

و نیز روایت شده که: «هیچ مؤمنى نمى میرد در بقعه اى از بقعه هاى زمین مگر آن که به روحش میگویند که ملحق شو به وادى السّلام که صحراى نجف است، و آن بقعه اى است از جنّت عدن. «بحارالانوار مجلسی100/232».

مسجد کوفه

توضيح مختصري در مورد فضيلت اعمال مساجد كوفه و سهله                                

1-مسجد كوفه

كوفه يكي از چهار بلادي است كه حقتعالي آنرا اختيار كرده و طور سينين تفسير به آن شده و در روايت است كه حرم خدا و رسول (ص) و اميرالمؤمنين (ع) است . يك درهم صدقه در آن معادل صد درهم در جاي ديگر است و دو ركعت نماز در آن به صد ركعت . اين مسجد يكي از چهار مسجدي‌است كه سزاوار است شد رحال(بارسفربه آن بستن) شود به سمت آنها به جهت درك فيوضات انها و يكي از مواطني است كه مسافر مخير است بين قصر و اتمام نماز و نماز واجب در آن معادل حج مقبول و معادل هزار نماز است كه در جاي ديگر بجا آورده شود .روايت است كه محل نماز پيامبران است محل نماز حضرت مهدي (عج)خواهد بودو هزار پيغمبر و هزار وصي پيغمبر در آن نماز كرده و روايت است كه افضل است از مسجدالاقصي . نماز نافله برابر عمره مقبوله است . روايت ديگر آنكه نماز واجب و نافله مانندحج و عمره ايست كه با رسول خدا(ص) بجا آورده شود . درشب معراج رسول خدا درآن مسجد نماز گذاردند. دعاها و آداب اقامه نمازها در مقامهاي مختلف آن و زيارت جناب مسلم ابن عقيل و هاني‌ابن عروه در كتابهاي مخصوص و مفاتيح الجنان ذكر شده است

2-مسجد سهله

بعد از مسجد كوفه مسجدي به فضيلت مسجد سهله در آن ديار نيست و آن خانه حضرت ادريس و حضرت ابراهيم و محل ورود حضرت خضر (ع) و مسكن آنحضرت است . ازحضرت امام صادق(ع) نقل است كه به ابوبصير فرمودند كه گويا مي‌بينم حضرت صاحب‌الامر (ع) در مسجد سهله فرود آيد با اهل و عيالش و منزل آن حضرت باشد و حقتعالي هيچ پيغمبري نفرستاده است مگر آنكه در آن مسجد نماز كرده و هركه در آن مسجد اقامت نمايد مثل اين است كه در خيمه رسول خدا اقامت كرده و هيچ مردو زن مؤمني نيست مگر آنكه دلش مايل به سوي آن مسجد است  و هيچ كس بانيت صادقه درآن نماز نميكند مگر آنكه برمي‌گردد با حاجت روا شده و هيچ كس در آن امان نمي‌طلبد مگر آنكه امان مي‌يابد از هرچه مي‌ترسد . سپس حضرت فرمود آنچه در اين خصوص نگفتم بيشتر از چيزي‌است كه گفتم .ادعيه و نحوه اقامه نماز در مقامهاي مختلف آن در كتابهاي مخصوص و مفاتيح ذكر شده است .

 

مقامها و اعمال مربوط به آن در مسجد کوفه

1-مقام حضرت ابراهیم(ع)  4رکعت نماز (2رکعت با حمد و توحید-2رکعت حمد و قدر)تسبیحات و دعا ی صفحه 225*

2- =       =خضر4 رکعت نماز بعد دعای صفحه 228

3- دکه القضاء                       2رکعت تسبیحات دعای صفحه 230

4- بیت الطشت                        2 رکعت تسبیحات دعای = 232

5- دکه المعراج                       2رکعت(اول حمد و توحید دوم حمد و کافرون) تسبیحات دعای صفحه 234

6 مقام حضرت آدم              دعای صفحه 235 بعد 4رکعت نماز ( در هرنماز 2رکعتی  اول حمد و قدر دوم حمد و توحید)- تسبیحات- دعای صفحه 237 تعد سجده و دعای صفحه 239 و ذکر (یا سیدی70مرتبه)بع از سجده دعای صفحه 240

7 مقام جبرئیل                    2 رکعت نماز تسبیحات و دعای صفحه 241

8 مقام امام زین العابدین(ع)    2 رکعت =    -     =   و دعای صفحه 243 بعد سمت راست صورت روی زمین و ذکرصفحه 245 و بعد سمت چپ صورت و همان ذکر    

9- مقام نوح(ع)        4رکعت نماز بعد تسبیحات و دعای صفحه 246

10 محراب امام علی (ع)   2 رکعت تسبیح دعای صفحه 247

11-مقام امام صادق(ع)   2 رکعت  تسبیح و دعای صفحه 252

دو رکعت نماز حاجت در مسجد کوفه در هر رکعت بعد از حمد سوره های فلق،ناس،اخلاص، کافرون،نصر،قدر و اعلی سپس تسبیح و درخواست حاجت

*تذکر : صفحات ذکر شده مربوط به کتاب وصال یار (راهنمای زیارت اماکن متبرکه عراق ) نوشته آقای سید امیر حسین طالقانی می باشد.

/**/

 

 

مسلم بن عقیل نوه ابوطالباز قبیله بنی هاشمبود.

مسلم در زمان خلافت عمویش حضرت علی(ع)از جانب ایشان متصدی منصب‌های نظامی در لشکر اسلام بود. در دوران امام حسن(ع)مسلم در خدمت امام بود. سپس در زمان امام حسین بن علی (ع)ایشان به عنوان نماینده و برای بررسی اوضاع و گرفتن بیعتاز مردم کوفه، عازم این شهر شد و توانست از ۱۸ هزار نفر بیعت بگیرد.در میان این افراد می‌توان از شخصیت‌هایی همچون «شبث ‏بن ربعی‏» و «سلیمان‏ بن صرد» و «مسیب ‏بن نجبه‏» نام برد.ابن زیاد هم برای سرکوبی انقلابیون به دنبال رهبر این نهضت در کوفه یعنی مسلم می‌گشت، مسلم می‌بایست جای امن و مطمئنی انتخاب می‌کرد. و سرانجام به خانه هانیرفت.ابن زیاد سران شهر را گرد آورد و آنان را با تهدید و تطمیع مطیع خویش ساخت. با ایجاد جو رعب و وحشت و دستگیریها، بیم و هراس بر مردم سایه افکند و از دور مسلم ‏پراکنده شدند. مسلم بن عقیل در کوفهتنها ماند به گونه‌ای که از هجده هزار نفر که با او پیمان بستند به هنگام مغرب تنها سی نفر باقی مانند و شب هنگام حتی یک نفر هم باقی نماند. مسلم شب به خانه طوعه رفت و پس از آنکه جایگاه او برای ابن زیاد معلوم شد نیروهایی فرستاد، مسلم از خانه بیرون آمد و در کوچه‌ها و میدان شهر یک تنه با سربازان ابن زیاد جنگید تا آنکه بر اثر نیزه به شدت مجروح شد و ازکار افتاد. او را به قصرابن زیاد بردند. پس از گفتگوهای تندی که رد و بدل شد، به دستور ابن زیاد، او را بالای قصر برده، سر از بدنش جدا کردند و پیکر مطهرش را به زیر افکندندآرامگاه حضرت مسلم(ع)، این شخصیت والا مقام  در سمت جنوب شرقی مسجد كوفه  قراردارد كه به وسیله راهرو كوتاهی از مسجد می‏توان به درون صحن آن قدم نهاد. حرم حضرت مسلم(ع) فضای وسیعی در شرق مسجد كوفه را در بر گرفته و از گنبد طلایی بزرگ و چندین رواق و شبستان و ایوان تشكیل شده است و در برابر حرم حضرت مسلم و در سمت‏ شمالی‏ صحن ایشان آرامگاه هانی بن عروه قرار دارد.

محدث قمیپس از ذکر اعمال مسجدجامع کوفه، نمازحاجت( به ترتیبی که در قسمت اعمال ذکر شد)  زیارتنامه‏ای برای حضرت مسلم نقل کرده‌است. که شروع آن چنین است:

«الحمد لله الملک الحق المبین المتصاغر لعظمته جبابرة الطاغین المعترف لربوبیته جمیع اهل السموات والارضین ...»

 

مرقد مختارابن ابوعبیده ثقفی

 

میثم تمار

 

   مقامها و اعمال مربوط به آن در مسجد سهله

1-   مقام امام صادق(ع)      2رکعت و دعای صفحه 277 *    سپسسجده و درخواست حاجت

2-   =   حضرت ابراهیم(ع) 2رکعت و تسبیح و دعای صفحه 280

3- مقام ادریس(ع)          2   == و دعای صفحه 281

4-مقام خضر(ع)             2    ==    =            =283

5-   = صالحین                2 رکعت  =        =    284

6- =  امام سجاد(ع)        2  =        =       =  285

7- =  امام زمان (عج)  دعای صفحه 287 می توان  نماز امام زمان (عج)نماز استغاثه به امام زمان(عج) زیارت آل یاسین و زیارت جامعه بجا آورد

  Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA MicrosoftInternetExplorer4 /**/

*صفحات ذکر شده مربوط به کتاب وصال یار (راهنمای زیارت اماکن متبرکه عراق ) نوشته آقای سید امیر حسین طالقانی می باشد.

 

زیارت قبول

 

 

 


موضوعات مرتبط: عتبات عالیات عراق - نجف اشرف
[ سه شنبه ۱۳۹۰/۰۸/۰۳ ] [ 11:10 ] [ محب الله حمیدزاده ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم
با درود و سلام به پیشگاه حضرت بقیه الله الاعظم ارواحنا فداه و رهبر فقید انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) و شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و آرزوی طول عمر
با عزت و سلامتی برای رهبر فرزانه انقلاب حضرت آیت الله العظمی خامنه ای مد ظله العالی ،خداوند بزرگ راسپاسگزارم که توفیق بیش از سی سال خدمت در سنگر مقدس تعلیم و تربیت
را در جمهوری اسلامی به من عنایت و پاداش این خدمت شرافتمندانه راحضور در جوار بارگاه ملکوتی حضرت ثامن الحجج علی ابن موسی الرضا(ع) و خدمتگزاری به زائرین عزیز عمره و عتبات عالیات رامقررفرمود.تجربه این سالها واستفاده از محضر علمای بزرگوار وروحانیون معظم و دوستانی که در این راه سوابق طولانی دارند و نیز مطالعات مستمر ،مرا برآن داشت تابه تناسب فرصت و بضاعت ناچیز خود مطالبی را در این وبلاگ که صرفاًجنبه آموزشی دارددرج نمایم تا شاید خدمت کوچکی به همه عزیزان علاقه مند بخصوص زائر ین و عوامل محترم کاروانهای این سفرهای زیارتی نموده باشم . آنچه مسلم است در این مجموعه نواقصی نیز مشهود خواهد بود و لذا ازهمه بزرگوارانی که مطالب یا عکسهای موجود را ملاحظه خواهند فرمود تقاضای ارائه طریق برای رفع آن را دارم. التماس دعا - خادم الزوار - حمیدزاده
خدایاچنان کن سرانجام کار = توخشنود باشی و مارستگار

امکانات وب